فروش اکسید آهن

خرید و فروش پیگمنت اکسید آهن
محصولات

آشنایی با پیگمنت اکسید آهن

پیش از آغاز قرن بیستم، تمامی رنگ‌دانه‌ها یا پیگمنت اکسید آهن مصرفی از نوع اکسید آهن طبیعی یا معدنی بودند و محدوده رنگی آن‌ها نیز شامل قرمز، بنفش، قهوه‌ای، زرد و سیاه بود. با آغاز قرن بستم، روش‌های تولید شیمیایی برای تهیه اکسید آهن معرفی شدند. محصولات حاصل از این روش‌های تولیدی به لحاظ ترکیب خالص‌تر و از نظر قدرت رنگ دهی بهتر می‌باشند. همچنین اندازه ذرات آن‌ها کوچک‌تر و نرم‌تر بوده و خواص نهایی اکسیدهای آهن شیمیایی یکنواخت‌تر است. امروزه تقاضا برای تولید مصنوعی پیگمنت‌های اکسید آهن و به طبع آن خرید و فروش اکسید آهن مصنوعی افزایش‌یافته است. با توجه به فرایند تولید اینگونه پیگمنت‌ها، آنها را پیگمنت‌های مصنوعی یا سینتیک نامیده می‌‌شوند.

ویژگی‌های عمومی اکسید آهن

به‌استثناء چند مورد که در بخش‌های بعدی موردبحث قرار می‌گیرد، ویژگی‌های پیگمنت اکسید آهن عبارت‌اند از:

 • قدرت پوشش بالا تا حدود 245 مترمربع به ازای هر کیلوگرم پیگمنت.
 • قدرت رنگ ( رنگ دهی) بالا از ویژگی‌های پیگمنت اکسید آهن است.
 • ثبات رنگ در برابر نور را دارا است.
 • ثبات حرارتی ( به‌استثناء اکسید آهن زرد و سیاه ) را به تنهایی و یا همراه با پیگمنت‌های دیگر دارا می‌باشد.
 • این پیگمنت‌ها دچار پدیده رو آمدن ( مهاجرت یا migration) و حلالیت در حلال‌های آلی و آبی نمی‌شوند.
 • مقاومت شیمیایی پیگمنت اکسید تحت تأثیر محلول‌های قلیایی و اسیدی ضعیف واقع نمی‌شوند.
 • پخش و دیسپرس شدن آسان در تمامی محمل‌ها از ویژگی‌های اکسید آهن است.(خرید و فروش اکسید آهن)
 • بسیاری از انواع اکسیدهای آهن دارای اندازه ذرات بسیار ریز و کوچک می‌باشند.
 • جذب مادون‌قرمز این پیگمنت‌ها بالا است ( برای رنگ‌ها و پوشش‌های نظامی مناسب است).
 • این پیگمنت‌ها پرتوهای ماوراءبنفش را در حد عالی جذب می‌کنند.
 • قیمت پایین پیگمنت اکسید آهن سبب می‌شود تا رنگ‌های متنوعی با قیمت مناسب تهیه شود.

وجود مجموعه‌ای از ویژگی‌های مناسب و هزینه اندک، اکسید آهن را به عنوان اولین گزینه در فرمولاسیون پوشش‌ها مطرح نموده است. به همین دلیل امروزه شاهد افزایش تقاضا و خرید فروش اکسید آهن (به ویژه نوع سنتزی آن) در ایران و جهان هستیم. رنگ‌های این پیگمنت‌ها شامل : قرمز، بنفش، سیاه، زرد و قهوه‌ای می‎‌باشد. البته هیچ‌کدام از این رنگ‌ها دارای فام نیستند ( به‌عبارت‌دیگر، خلوص و شفافیت و درخشندگی رنگ آن‌ها همانند برخی پیگمنت‌های آلی نیست) این محدودیت رنگ سبب کاهش کاربرد گسترده پیگمنت‌ اکسید آهن شده است.

 طبقه‌بندی خرید و فروش اکسید آهن

در خرید و فروش اکسید آهن در دنیا دو نوع طبیعی و سنتزی داد و ستد می‌شوند. پیگمنت‌ اکسید آهن حاصل از سنگ معدن را اکسید آهن طبیعی می‌نامند. اکسید آهن‌های تولیدشده با روش‌های شیمیایی را اکسید آهن سینتیک یا مصنوعی می‌نامند. رنگ پیگمنت اکسید آهن به نوع ترکیب آن و نه به محل معدن آن بستگی دارد. مهم‌ترین این پیگمنت‌های اکسید آهن شامل موارد زیر می‌شود:

 1. پیگمنت اکسید آهن قرمز که در صنعت به نام پیگمنت اخرا یا گل اخرا شناخته می‌شود، ترکیب معدنی اکسید فریک یعنی Fe2O3 است.
 2. پیگمنت اکسید آهن زرد که در صنعت به نام پیگمنت گل ماش شناخته می‌شوند، ترکیب معدنی Fe2O3.H2O دارند که در واقع اکسید آهن هیدراته ( آبدار) هستند.
 3. پیگمنت اکسید آهن سیاه یا مشکی که متشکل از ترکیب Fe2O3 (اکسید آهن مغناطیسی) است.
 4. پیگمنت‌های اکسید آهن قهوه‌ای که در واقع مخلوطی از سه نوع اکسید آهن ذکرشده، هستند.

روش تولید

برای تولید پیگمنت‌ اکسید آهن طبیعی از سنگ معادن آهن مورداستفاده قرار می‌گیرند که این سنگ معدن‌ها عبارت‌اند از: هماتیت، لیمونیت، سیدریت و به میزان بسیار کمی مگنیت و پیریت. هر نوع سنگ معدنی آهن نیاز به یک روش خاص جهت تبدیل آن به پیگمنت اکسید آهن را دارد. در نتیجه نمی‌توان هیچ‌گونه روش عمومی را برای این منظور معرفی کرد. در بعضی از معادن ، پیگمنت‌های اکسید آهن را با روش طبقه‌بندی یا رسوب‌دهی ( برای کاهش ناخالصی‌ها) تهیه می‌کنند. عملیات آسیا نیز ممکن است به روش‌های خشک یا تر انجام شود و از انواع آسیاها استفاده گردد. درجه‌بندی پیگمنت‌های اکسید آهن نیز ممکن است با روش درجه‌بندی تر، معلق سازی (فلوتاسیون) در جریان هوا، غلظت دهنده‌ها، فیلترها و . . . . انجام شود. حرارت دهی سنگ معادن در کوره‌های ثابت یا دوار انجام می‌پذیرد.

در دهه‌های اخیر اندازه ذرات پیگمنت‌های اکسید آهن طبیعی با معرفی روش‌های آسیا و جداسازی مدرن و جدید کاهش‌یافته است.  سی سال قبل، باقی‌مانده حدود 1 الی 2 درصد از ذرات بر روی غربال مش 325 ( با اندازه شبه 45 میکرون)  به لحاظ خرید و فروش اکسید آهن قابل‌قبول بود. ولی امروزه اکسیدهای آهن طبیعی با اندازه ذرات 15 میکرون یا کمتر تولید می‌شوند.این محصولات تجاری با روش میکرونیزاسیون و با آسیاهای جت (jet mill) تولید می‌شوند. این محصولات تجاری جدید، قدرت پشت پوشی، قدرت رنگ دهی بالاتری دارند و باعث بهبود براقیت پوشش‌ها و رنگ‌ها شده‌اند. 

پیگمنت اکسید آهن

در صورت نیاز به خرید پیگمنت اکسید آهن به صورت خرده به صفحه فروشگاه مراجعه نمایید.

و جهت خرید عمده پیگمنت اکسید آهن با ما تماس بگیرید.

تهیه و تنظیم : تیم فنی نیاز شیمی

منبع: 

 1. استوار، شمس‌الدین (1389)، پیگمنت ویژگی‌ها، انتخاب و کاربرد، نشر انجمن خوردگی